Dział aktualności

Przebieg - Karpaty Wschodnie I - Gorgany, Osmoloda, Ukraina - 30.07-05.08.2012


admin, 2012-08-06 10:11:53


Dzień 1 30.07.2012: łączny czas: 11h 30 min; w tym przejazdów: 7h oraz +1h zmiana czasu

1h 40 min. - przejazd z Rzeszowa do Przemyśla pociągiem o 4.41, przyjazd o 6.24
0h 15min. - przejście tunelem na dworzec PKS w Przemyślu i oczekiwanie na odjazd kursowego busa, odjazd o ok. 6.35, ok. 12km.
0h 15min. - przejazd busem na parking przy granicy w Medyce, przyjazd na granicę ok. 6.55
0h 30min. - zakup walut, przejście piesze z parkingu przez granice do parkingu w Szeginiach; sama odprawa trwała 10 minut - łącznie na polskim i ukraińskim przejściu, w Szeginiach na parkingu byliśmy o 7.25 czasu polskiego
1h 00min. - zmiana czasu na ukraiński +1h, nowa godzina to 8.25, oczekiwanie na kierowcę busa, zakupy, odjazd do Lwowa o 9.00, bus nie kursowy - podstawiony z Jasienia po uzgodnieniu z gospodarzem Arniki w Osmołodzie
1h 40min. - przejazd z Szegini do Lwowa(parking Auchan przy obwodnicy), przyjazd o 10.45
1h 00min. - przejazd ze Lwowa do Stryja, przyjazd o 12.00
1h 00min. - zwiedzanie Stryja, odjazd do Osmołody o 13.00
3h 10min. - przejazd ze Stryja do Osmołody przez: Mikołajów, Morszyn, Dolina, Rożniatów, Perehińsko, Jasień, Łazy. W Osmołodzie przyjazd na 16.10.
Zakwaterowanie, obiad, zwiedzanie Osmołody, rekonesans.



Dzień 2 31.07.2012,
Czas łączny: 8h, 22km - przejście w całości piesze


- Osmołoda 710m.n.p.m. - Dolina Mołody - Dolina potoku Kotelec - Grofa 1748m.n.p.m - Powrót niebieską ścieżką dydaktyczną do szlaku zielonego - Osmołoda

Grofa jest jedynym szczytem w Gorganach z zachowanymi śladami zlodowacenia w postaci Stawu Grofeckiego i jednocześnie najwyższym szczytem wzniesionym w widłach Łomnicy i Mołody. Widać z niej w najbliższym otoczeniu na Konia, Kanusiaka Małego i Wielkiego i 3 kilometrowy wał Parenek.



Dzień 3 01.08.2012,
Czas łączny: 8h, 30km - w tym 6,0h ok.18 km przejścia pieszego i 2h ok. 24km na dojazd i powrót uazem


- Osmołoda 710m.n.p.m. - Jezioro Rosochan 1120m.n.p.m. - Arszyca 1550m.n.p.m. - Jezioro Rosochan - Osmołoda

Przejście prowadzi z Osmołody doliną rzeki Mołoda około 6 km, następnie należy kierować się do doliny potoku Mszana gdzie po około 6km dochodzi się do powstałego po osunięciu zbocza Arszycy, niektórzy mówią, że po upadku meteorytu. Jeziorko ma ok. 0,5 km kwadratowego powierzchni a jego głębokość zależnie od opadów waha się od 2,8 do nawet 4,5 metrów po silnych opadach. Sama Arszyca to grzbiet górski składający się głównie z piaskowca i rozciągający się na długości prawie 26 km od północnego-zachodu na południowy-wschód. Wysokość maksymalna 1587m.n.p.m.(Gorgany Ilemskie). Strona południowo-zachodnia zboczy jest słabo rozczłonkowana z łagodnymi zboczami, natomiast północno-wschodnia silnie z szerokimi dolinami oraz bardzo stromymi zboczami.



Dzień 4 02.08.2012,
Czas łączny: 9,5h; 40km - w tym 7,5h ok.18 km przejścia pieszego i 2h ok. 22km na dojazd i powrót uazem


- Osmołoda 710m.n.p.m. - Dolina rzeki Łomnica - Nieznakowana ścieżka w Dolinie Strumienia Bystryk - Kontynuacja nieznakowana ścieżką po grzbiecie powyżej potoku Negrowa - Słupek graniczny 20/2 - Słupek graniczny 19/2 - Połonina Bystra(Ruszczyna) 1398m.n.p.m. - Mała Sywula 1818m.n.p.m. - Wielka Sywula 1836m.n.p.m. - Łopuszna 1694m.n.p.m. - Borewka 1694m.n.p.m. - potem do końca (Łopuszna, Jala) - Osmołoda

Sywula to najwyższy grzbiet w Gorganach z kulminacją Wielkiej Sywuli o wysokości 1836m.n.p.m. Do wysokości 1400-1600 m.n.p.m pokryta jest lasami jodłowymi natomiast powyżej porośnięta krzywymi sosnami górskimi. Sam grzbiet pokryty rumowiskami, złomowiskami skalnymi składającymi się głównie z piaskowców. Wielkość bloków skalnych dochodzi do 3m. Na szlaku znajdują się historyczne słupki graniczne polko-czechosłowackie z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na Połoninie Ruszczyna znajdują się runiny schroniska górskiego a na Małej Sywuli okopy z okresu I wojny Światowej oraz pozostałości wieży hydrologicznej.



Dzień 5 03.08.2012,
Czas łączny: 11,5h; 38km - w tym 10,0h ok.21 km przejścia pieszego i 1,5h ok. 17km na dojazd i powrót uazem


- Osmołoda 710m.n.p.m. - Dolina rzeki Pietros - Polana Długa - Koretwina 1671m.n.p.m. - hist. słupki graniczne 64, 65, 1 - Popadia 1740m.n.p.m. - Mała Popadia 1598m.n.p.m. - skrzyżowanie szlaku czerwonego z niebieską ścieżką dydaktyczną w miejscu biwaku - zejście 10 min niebieskim - potem nieznakowana ścieżka prowadząca do Polany Długiej - Osmołoda



Dzień 6 04.08.2012,
Czas łączny: 10,0h; ok. 30km - w tym 9,0h ok. 20km przejścia pieszego i 1,5h ok. 8km na dojazd, powrót pieszo


- Osmołoda 710m.n.p.m. - Dolina rzeki Łomnica - Ryzarnia - Podyna 1154m.n.p.m. - Przełęcz Borewka 1344m.n.p.m. - Mała Borewka - Igrowiec 1804m.n.p.m.- Wysoka 1803m.n.p.m. - Grań Matachów(1507, 1373, 1222m.n.p.m.) - Osmołoda



Dzień 7 05.08.2012, łączny czas: 12h

6h 30min. - Wyjazd z Osmołody o 9.00- przejazd przez Bolechów, Stryj, Lwów ze zwiedzaniem miasta, przyjazd do Lwowa o 13.00, odjazd o 15.30
1h 30min. - Przejazd ze Lwowa do Szegini, przyjazd na granicę o 16.55
1h 30 min. - Czas odprawy na przejściu pieszym, przejście do Polski i zmiana czasu -1h 0min., po zmianie jest 17.40
0h 20min. - Przejazd z Medyki do Przemyśla, w Przemyślu jesteśmy o 18.00
1h 30min. - Czas oczekiwania na odjazd pociągu z 19.30
1h 40min. - Przejazd pociągiem do Rzeszowa, Przyjazd do Rzeszowa ok. 21.10



Galeria Tutaj



Kliknij tutaj aby obejrzeć wszystkie aktualności. Kliknij tutaj aby obejrzeć wszystkie relacje.