Dział aktualności

Przebieg Vihorlat Słowacja 03-05.07.2015


admin, 2015-07-07 15:15:01
Dzień I : Przejazd z Zemplinske Hamre przez Ubla do Poruba pod Vihorlatom (1 godz 20 minut)
Czas przejścia około: 8 godzin.[Zdjęcie: Szczyt Vihorlat]

Wyjście rozpoczęło się zielonym szlakiem z miejscowości Poruba pod Vihorlatom (wysokość 200m.n.p.m.), które prowadzi wąską asfaltową drogą wzdłuż doliny potoku Porubskego. Po przejściu ok. 3 km przechodzimy odbijając na rozwidleniu dróg w lewo, gdzie zostawiamy zielony szlak i idziemy poza szlakiem przez Terekovo i Makovisko skąd wchodzimy na pas rozdzielający poligon wojskowy oznaczony czerwonymi pasami i białymi drewnianymi słupkami od parku Vihorlat. Zmierzając wzdłuż granicy poligonu wygodną, ale nie znakowaną drogą mijamy szczyt Letovisko(893m.n.p.m.) i dalej idąc ciągle wzdłuż granicy poligonu dochodzimy na Polanę, gdzie znajduje się zbudowana w celu schronienia i wypoczynku drewniana wiata. Na Polanę dochodzi zagubiony zielony szlak turystyczny z Poruby.

Z Polany można wejść na szczyt Vihorlat(1075m.np.m.) po około 20 minutach wydeptaną wyraźną ścieżką, ale jest ona bez znakowania i wrócić z powrotem na Polanę skąd kontynuując przejście już szlakiem zielonym do skrzyżowania zielonego z czerwonym na Trstie rozdiel. Potem z Trstie rozdiel szlak zielony prowadzi do Rametske Hamre ale my idziemy żółtym szlakiem do kolejnego skrzyżowania z czerwonym wchodząc na przełęcz Rozdiel(815m.n.p.m.). Z tej przełączy szlakiem czerwonym około 30 minut idziemy na Jedlinkę do skrzyżowania z żółtym i - potem z Jedlinki 15 minut żółtym na Małe Morskie Oko i kontynuujac żółtym kolejne 15 minut na Morskie Oko. Zejście do Busa lokalną drogą od Morskiego Oka zajmie ok. 3 km. w kierunku Rametske Hamre na Parking


Dzień II: Przejazd z Rametske Hamre do Zemplinske Hamre (1 godz 20 minut)
Czas przejścia około: 4 godzin.[Zdjęcie: Sniński Kamień]


Przejazd 3 km pod kamieniołom w górę wsi Zemlinske Hamre(~381m.n.p.m.). Odszukanie zielonego szlaku - trzeba szukać widocznej z parkingu odrestaurowanej lokomotywy, który równolegle prowadzony jest ze ścieżką przyrodniczą odrębnie oznaczoną kolorem zielonym. Po przejściu około 2,5 km szlak zielony łączy się z niebieskim a zanika ścieżka przyrodnicza gdzie dalej podwójnym zielono-niebieskim oznakowaniem idzie się na Malý Sninský kameň (1006 m n.p.m.) i dalej na Veľký Sninský kameň (998 m n.p.m.). Po zejściu ze szczytu idzie sie szlakiem czerwonym około 25 minut do skrzyżowania z żółtym zmierzając w kierunku Motrogonu. Na skrzyżowaniu czerwonego z żółtym schodzimy żółtym około 1h10 minut do wsi Zemlinske Hamre(~381m.n.p.m.) do punktu wyjścia gdzie znajduje sie obszerny parking i nieopodal kamieniołom.Kliknij tutaj aby obejrzeć wszystkie aktualności. Kliknij tutaj aby obejrzeć wszystkie relacje.