Galerie zdjęć z Imprez Oddziału PTTK przy Pratt&Whitney Rzeszów S.A.

W razie braku Twojej zgody w dowolnej chwili na opublikowanie Twojego wizerunku na stronie galerii Oddziału prosimy o zgłoszenie tego faktu na nasz adres mailowy wówczas wskazane zdjęcia będą usunięte

 
 

Strona główna > IMPREZY ODDZIAŁU PTTK PRZY WSK RZESZÓW W 2009 > Tatry - Słowacja 25.07-02.08 2009

Szlak Chata Zverovka - Żleb Spalony Salatin - Spalona - Pachola - Przełecz Banikowska - Spalona Dolina - Rohacka Dolina - Chata Zwerovka - 7h

W tle wyróżnia się Osobita.
Informacja z Wikipedii link http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobita
Osobita (słow. Osobitá) – góra w północnej części słowackich Tatr Zachodnich, ok. 17 km od Zakopanego. Jest niezbyt wysoka (1687 m n.p.m.), ale wybitnie wyodrębniona, odsunięta na północ od głównego trzonu Tatr. Przeważnie wydzielana jest w odrębną jednostkę geomorfologiczną, zajmującą 12% powierzchni słowackiej części Tatr Zachodnich. Nazwa szczytu pochodzi od góralskiego słowa osobity, to znaczy oddzielony, osobny i jest bardzo stara, notowana jest w dokumencie z 1615 r. Uważana była przez długi czas za symbol końca Tatr, które, jak pisali polscy literaci końca XIX w. ciągną się „od Hawrania po Osobitą”.

Zbudowana jest z leżących na skałach krystalicznych piaskowców dolnojurajskich oraz wapieni. Wyróżnia się na niej trzy słabo oddzielone wierzchołki wznoszące się na wysokość 1617, 1521 i 1587 m n.p.m. (dwa ostatnie oddzielone są Przełęczą pod Osobitą). Znajdują się na niej liczne jaskinie krasowe, nie wszystkie zostały dotąd zbadane. Według stanu na 1997 r. największe z nich to: Bezdenna Studnia i Jaskinia w Okoliku. Wydobywano tutaj, podobnie, jak w wielu innych miejscach Tatr rudy żelaza. Po dawnych pracach górniczych pozostały sztolnie sięgające kilkudziesięciu metrów głębokości.

W przeszłości góra stanowiła ważny ośrodek pasterstwa, znajdowało się na niej 5 hal, w XVII w. wypasano tutaj aż 1500 sztuk owiec i krów. Ukrywali się na niej zbójnicy, polowała okoliczna ludność. Obecnie hale stopniowo zarastają.

Wznosi się ponad dolinami: Zuberską, Błotną i Suchą Orawicką. Z żadnego innego szczytu nie są tak dobrze widoczne orawskie szczyty Tatr, jak właśnie z odkrytych wierzchołkowych partii Osobitej. Już pod koniec XIX w. była zwiedzana turystycznie; w 1870 r. wszedł na nią Tytus Chałubiński, pierwszego odnotowanego wejścia zimowego dokonał Mariusz Zaruski z towarzyszami w 1906 r. Na początku XX w. istniał na szczycie Małej Osobitej (1583 m n.p.m.) schron dla turystów. Od 1989 r. masyw Osobitej jest już niedostępny dla turystów, utworzono tutaj bowiem ścisły rezerwat przyrody (458 ha). Jedyny szlak prowadzi przez Przełęcz pod Osobitą.

DSC06891.JPG DSC06903.JPG DSC06904.JPG DSC06909.JPG DSC06906.JPG
 
   
   

Wybierz język: