Galerie zdjęć z Imprez Oddziału PTTK przy Pratt&Whitney Rzeszów S.A.

W razie braku Twojej zgody w dowolnej chwili na opublikowanie Twojego wizerunku na stronie galerii Oddziału prosimy o zgłoszenie tego faktu na nasz adres mailowy wówczas wskazane zdjęcia będą usunięte

 
 

Strona główna > IMPREZY ODDZIAŁU PTTK PRZY WSK RZESZÓW W 2009 > Tatry - Słowacja 25.07-02.08 2009

Szlak Diery w Małej Fatrze 3-4h

Szlaki podobne do Słowackiego Raju, system skalistych wąwozów, przemieszczanie sie odbywa po drabinkach i kładkach.
wg Wikipedii pod linkiem -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Diery
Diery – zespół głębokich dolin, o charakterze skalnych kanionów, w północno-wschodniej części tzw. Krywańskiej Małej Fatry na Słowacji. Położony jest pomiędzy masywami Małego i Wielkiego Rozsutca oraz Bobotów. Nazwa w języku słowackim oznacza po prostu "dziury", co w wystarczającym stopniu oddaje charakter tych obiektów.

System wąskich, krętych wąwozów, głęboko wyciętych siłą płynącej wody w wapiennym podłożu, składa się z trzech ciągów: Dolnych Dier (słow. Dolné diery), Górnych Dier (słow. Horné diery) oraz Nowych Dier (słow. Nové diery). Dolne i Górne Diery wyrzeźbił Dierowy Potok, spływający spod przełęczy Medzirozsutce (1200 m n.p.m.) między Wielkim a Małym Rozsutcem. Natomiast Nowe Diery są kanionem, wyciętym przez lewobrzeżny dopływ wspomnianego potoku, płynący z północnych stoków Małego Rozsutca. W ciągu setek tysięcy lat płynąca woda stworzyła niezwykle urozmaicony relief, pełen załomów, cienistych szczelin, przewieszek i skalnych filarów, gwałtownych zwężeń i niespodziewanych rozszerzeń doliny. Dna wąwozów poprzegradzane są ciągami skalnych progów i większych wodospadów, pod którymi woda wymyła klasyczne kotły eworsyjne. W Dolnych Dierach znajdują się 2 wodospady, (wys. 1 i 3,5 m), w Nowych Dierach – 4 wodospady (wys. 1 – 2 m), a w Górnych – aż 9 wodospadów (wys. 2 – 4 m). Wszystkie wodospady są chronione jako pomniki przyrody.

Niezwykle interesująca jest flora Dier. Ze względu na stosunkowo niskie temperatury, panujące tu w okresie wegetacyjnym, znaczne zacienienie i wilgotność, obserwujemy tu zjawisko odwrócenia pięter roślinnych. W relatywnie niskich położeniach (650 – 850 m n.p.m.) znajdziemy tu szereg gatunków roślin górskich i alpejskich. Jednocześnie na turniach i skalnych półkach, wysoko ponad dnem wąwozów, rosną tu reliktowe okazy sosny zwyczajnej.

Całość obszaru Dier znajduje się na terenie Parku Narodowego Mała Fatra, w granicach rezerwatu przyrody “Rozsutec”.

Wszystkie trzy kaniony są udostępnione turystycznie i wyposażone w trudniejszych miejscach w system schodków, drabinek, pomostów i poręczy, pierwotnie drewnianych, obecnie w większości stalowych. Wiodą nimi znakowane szlaki turystyczne. Punktami wyjściowymi do wycieczek w Diery są Stefanowa (słow. Štefanová) – niewielka osada Terchowej w Dolinie Wratnej lub Biały Potok (słow. Biely potok) – jedna z osad Terchowej, położona na wschód od centrum wsi, u wylotu Dolnych Dier. Diery, a zwłaszcza Dolne i Nowe Diery, są najliczniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Małej Fatrze

is_dsc02292.jpg DSC07122.JPG DSC07135.JPG DSC07161.JPG dsc07303.jpg
 
   
   

Wybierz język: